Середа, серпня 10, 2022
Нотариальные договора Петропавловская Борщаговка

Якщо вам потрібна нотаріально завірений договір у Петропавлівській Борщагівці, то звертайтесь до нотаріуса Степанчук Наталії

 

Договори, що підлягають нотаріальному посвідченню, та речові права на нерухомість, що потребують держреєстрації
За загальним правилом правочини потребують нотаріального посвідчення лише у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 209 ЦКУ): зокрема, власне ЦКУ, ГКУ, ЗКУ тощо. Водночас на вимогу фіз- чи юрособи таке посвідчення може здійснюватися і в інших випадках. Такі договори, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 640 і ч. 4 ст. 639 ЦКУ, вважаються укладеними з моменту нотаріального посвідчення. Умові про нотаріальне посвідчення слід приділяти належну увагу, оскільки її порушення робить договір нікчемним (ч. 1 ст. 220 ЦКУ), що, крім іншого, може спричинити неприємні податкові наслідки для його сторін. Докладно про нотаріальне посвідчення договорів, а також облік вартості нотаріальних послуг див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 62, с. 20.
Ще одне питання, що варте уваги, полягає в тому, що з 01.01.2013 р. скасовано держреєстрацію договорів*. На зміну їй прийшла держреєстрація речових прав (права власності, користування, володіння та інших прав, названих у ч. 1 ст. 4 Закону № 1952) на нерухоме майно (зокрема, земельні ділянки, будівлі, споруди, приміщення тощо) та їх обтяжень. Її правове значення полягає в тому, що відповідне право вважається таким, що виникло лише з момент його держреєстрації. У зв’язку з цим зауважимо, що відсутність останньої не призводить до недійсності/нікчемності відповідного договору — у такому разі слід говорити про те, що відповідне право не виникло. Порядок здійснення держреєстрації речових прав на нерухомість розглядався в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 43, с. 4.

* Скасовано держреєстрацію договорів у розумінні ЦКУ, яку здійснювали нотаріуси. Водночас в окремих випадках, передбачених законодавством, держреєстрація договорів все ще може потрібна: зокрема, при оренді земельного паю (реєстрація в такому разі відбувається згідно з Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженим постановою Кабміну від 24.01.2000 р. № 119).

Далі наведемо перелік договорів, які підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню, а також речових прав, що виникають на їх підставі та потребують держреєстрації (актуально лише для нерухомості).

Нотариус Петропавловская Борщаговка